Rytualny symbol Papa Legby
Legba wywodzi się z ludu Fon z Dahomeju (Benin) w Afryce i jest uważany za strażnika i oszusta na skrzyżowaniach i wejściach. Jest powszechnie czczony, a podobne duchy można spotkać na całym świecie. Papa Legba to jedna z najbardziej lubianych i szanowanych loa.
Według jednej z legend Papa Legba to najmłodszy syn Mawu i Lizy, twórców świata. Mawu i Liza są przedstawiani jako bliźniacy, ale duchem stanowią jedność. Mawu jest aspektem żeńskim i jest kojarzony ze Wschodem, nocnym księżycem, płodnością, macierzyństwem i nocą. Liza to aspekt męski, kojarzony z Zachodem, dziennym słońcem, upałem, pracą i siłą. W innej legendzie jest synem Oszuna.
Powszechnie przedstawiany jako starzec kropiący wodę lub starzec o kuli, Papa Legba jest mistrzem lingwistyki, oszustem, wojownikiem i osobistym posłańcem przeznaczenia. W Afryce często jest przedstawiany z ogromnym, wyprostowanym penisem. Legba ma moc usuwania przeszkód i zapewniania możliwości. Wszystkie ceremonie rozpoczynają się i kończą Papą Legbą, gdyż to on otwiera bramy do świata Niewidzialnych, podobnie jak św. Piotr tradycyjnie szeroko otwiera bramy do nieba. Nie można nawiązać kontaktu z żadną z pozostałych loa bez uprzedniej konsultacji z nim. Jego dar lingwistyki pozwala mu tłumaczyć prośby ludzi na języki Duchów, Orishów i Loa.
Mówi się, że Papa Legba chodzi z czarnym słońcem. Porównywany jest do wielu świętych, m.in. św. Michała Archanioła i św. Piotra. Papa Legba to wielki uzdrowiciel i mistrz magii, którego zaklęcia i amulety są uważane za niemożliwe do zniszczenia.
Praktykujący voodoo umieszczają wizerunki Papy Legby za frontowymi drzwiami swojego domu, aby oczyścić drogę, osiągnąć cele i zapewnić mu ochronę.